Dlaczego warto uprawiać sport?

 Każdy z nas o czymś marzy, czegoś pragnie, coś pozostaje dla niego ważne, coś go wartościuje – dla większości ludzi na świecie wszystkie wymienione kwestie związane są bezpośrednio z ich ciałem. Każdy z nas marzy bowiem o pięknej, idealnie wyrzeźbionej, smukłej sylwetce. Każdy z nas ponadto chciałby zachować dobre zdrowie oraz odpowiednią kondycję fizyczną i równowagę psychiczną. Okazuje się, że kwestie wyglądu, samopoczucia oraz stanu w jakim się znajdujemy pozostają wyznacznikami poziomu naszej samooceny, pewności siebie, samoświadomości i tego, w jaki sposób odbieramy otoczenie, Niekiedy również najłatwiejsze i najbardziej oczywiste pytania sprawiają nam najwięcej trudności, albowiem rozpoczynamy ich analizę i okazuje się, że tak naprawdę nie wiemy do końca – dlaczego np. warto uprawiać sport? Dlaczego warto się edukować oraz zdobywać nowe doświadczenia? Zapewne zagadnienie oparte o to, dlaczego właściwie, ten znany od zarania dziejów, sport ukazywany pod tak wieloma różnorodnymi postaciami pozostaje tak ważny dla ludzi, posiada kilka wątków oraz kilka odmiennych argumentów. Nie mniej, z punktu widzenia medycyny, zarówno aktywność fizyczna, zdrowa dieta, a także suplementacja pozostają kluczowe dla rozwoju psychofizycznego, utrzymania prawidłowego zdrowia, koncentracji, logiki, czy też wydolności.

Sport to zdrowie

Organizm można porównać do maszyny, która funkcjonuje prawidłowo jedynie w momencie kiedy jej poszczególne elementy nie są w żaden sposób uszkodzone, a także rozpędza się i intensyfikuje proces produkcji wówczas, gdy dostarcza się do niej odpowiednią ilość wysokiej jakości olejów napędowych. Organizm potrzebuje zarówno odpowiedniej regeneracji, w postaci snu, suplementów diety, które uzupełnią niedobory, odżywią go, uzupełnią przestrzenie międzytkankowe, skorygują kondycję mięśni, stawów, unormują procesy i przemiany. Mogą to być witaminy (witaminy z grupy B, witamina A, C, D, E, K), minerały (magnez, żelazo, wapń, potas, fosfor, cynk), białko (najlepiej serwatkowe), węglowodany. 

Badanie pokazują, że regularna oraz dobrze zastosowana suplementacja towarzysząca codziennej aktywności fizycznej pozostaje nieodłącznym elementem fizycznego rozwoju, braku kontuzji, urazów, upośledzeń stawów oraz kości. Aktywność fizyczna rozwija również sfery, których nigdy nie wytypowalibyśmy jako tych, na które sport oddziałuje w sposób rzeczywisty, a mianowicie – kształci ona sfery mózgowo-neuronowe, zdolności percepcji, logiki, umiejętności zachowania równowagi i stabilności. Dzięki sportowi unikamy między innymi różnego rodzaju nieprzyjemnych konsekwencji wynikających z siedzącego trybu życia, czyli wad postawy, zniekształceń, otyłości, zatorów, problemów związanych z zatkanymi żyłami, zbyt dużym poziomem złego cholesterolu, brakiem akceptacji własnej sylwetki i własnego ciała.

Sport jako cudowne antidotum na stres

Współczesny świat stawia przed nami wiele wyzwań, obowiązków, problemów, każdego dnia musimy spełniać wiele ról, realizować założenia oraz to, czego wymagają od nas inni ludzie. Każdego dnia również, jesteśmy coraz bardziej sfrustrowani, zestresowani oraz źli, co przekłada się przede wszystkim na zdrowie, kontakty międzyludzkie, na to, jak się realizujemy. Bezsenność, stany lękowe, depresyjne, bóle głowy, załamania nerwowe – to wszystko powoduje, że dokonuje się w nas nieodwracalna autodestrukcja, której my sami nie jesteśmy w stanie powstrzymać. W tym przypadku bardzo pomocny i potrzebny okazuje się wysiłek fizyczny, podczas którego jesteśmy w stanie wyzbyć się wszelkich towarzyszących nam negatywnych emocji, wszelkiej agresji, złości – i paradoksalnie odpocząć. Badania wykazują, że sport pomaga niwelować stres, uspokaja, dzięki czemu energię możemy spożytkować na budowanie własnej przyszłości, a nie na zmartwienia oraz zamykanie się przed innymi.