
Współczesność to nie tylko rozwój technologii, innowacyjność pod względem przemysłowym, gospodarczym, czy ekonomicznym, wzrost produkcji oraz jej unowocześnienie – to również zmiana mentalności i zapoczątkowanie procesu samoświadomości własnej fizyczności, własnych predyspozycji, czy też psychicznych granic. Tę wielką zmianę, jaka dokonała się na przestrzeni ostatnich lat dostrzec możemy chociażby w świecie sportu, który jeszcze do niedawna, w skali masowej, zarezerwowany był jedynie dla profesjonalnych sportowców. Obecnie istnieje wiele form aktywności fizycznej, które swoją strukturą oraz treścią przypominają wielkie i huczne zawody, jednak biorą w nich udział amatorzy. Oczywiście, fakt ten cieszy podwójnie, albowiem oznacza to, że świat sportu, zasad fair-play, zdrowej rywalizacji, zakorzenił się na stałe w umysłach ludzi, którzy pragną zmienić swoje życie na lepsze. Upatrują oni w sporcie swoją pasję, marzenia, plany, a także spełniają się poprzez tego rodzaju aktywność fizyczną i daje im to najzwyczajniej w świecie niewypowiedzianą dumę i satysfakcję.
Nie mniej jednak, o ile początkowa euforia w istocie pozostaje niezwykle silna, o tyle bardzo ważne jest również odpowiednie przygotowanie organizmu do wysiłku. W przeciwnym razie narazimy się na daleko idące konsekwencje, takie jak: bóle, urazy, skurcze, kontuzje, upośledzenia stawów, mięśni, czy też kości. Narazimy się na nie również wtedy, kiedy w codziennej diecie pominiemy najważniejszy filar zdrowego trybu życia, a mianowicie – suplementację. Aby z powodzeniem, rozsądkiem, a także bezpieczeństwem dla osiągów, a także stanu organizmu móc startować w ogólnopolskich imprezach dla amatorów, których na marginesie mnoży się coraz więcej, należy stosować się do trzech kluczowych filarów. Są to: regularna aktywność fizyczna, nieprzetworzone, naturalne oraz pełnowartościowe żywienie, a także najwyższej jakości suplementacja, która (tak jak już wyżej zaznaczyliśmy) spełnia w organizmie rolę szczególnie istotną.
Suplementy dla amatorów w sporcie
Suplementy diety, w przypadku amatorów startujących w biegach, maratonach, półmaratonach, biegach z przeszkodami, thriatlonach – mają za zadanie wspomagać, regulować, odżywiać, uzupełniać, a także regenerować. Pamiętajmy, że osoba nazywana potocznie amatorem musi przygotować się do tego rodzaju przedsięwzięcia znacznie większym kosztem wydatkowanym przez organizm, aniżeli zawodowy sportowiec, albowiem jego ciało nie jest przystosowane do tak dużego wysiłku. Wsparcie suplementacyjne objawia się w tym wypadku głównie w postaci witamin, minerałów, pełnowartościowego białka, a także wysokiej jakości węglowodanów lub składników aktywnych.
Witamina A jest producentem mocnych oraz twardych kości, co w przypadku treningu pozostaje fundamentalną kwestią. Poza tym zapewnia nam zdrowe zęby, tworzy naturalny układ odpornościowy (w przypadku amatorskich zawodów, podatność na infekcje, wirusy, bakterie i grzyby może pozostawać szczególnie zintensyfikowana ze względu na wykonywany wysiłek). Witamina A również pozostaje niezwykle ważna dla kondycji skóry, włosów oraz paznokci.
Witaminy z grupy B z kolei są producentami krwinek czerwonych. Odpowiadają za procesy metaboliczne, chronią i korygują układ nerwowy, a także przeciwdziałają chorobom sercowym, które bezdyskusyjnie uniemożliwiłyby uprawianie sportu np. wyczynowego.
Witaminy: C, E oraz minerały, takie jak żelazo, magnez i kwas foliowy ochraniają nas przed negatywnym działaniem czynników zewnętrznych, a także regulują pracę najważniejszych narządów wewnętrznych, takich jak – wątroba, jelita, trzustka. Poza tym, owe witaminy, co ważne w przypadku zapalonych sportowców, zabezpieczają filtrację płucną przed wszelkimi zanieczyszczeniami powietrza, działają antynowotworowo, wspierają procesy regeneracyjne, odmładzają skórę. Magnez z kolei działa szczególnie w sferze układu kostno-stawowego, gdzie znacznie wpływa na produkcję energii oraz sposób funkcjonowania nerwów, koryguje rozwój tkanki mięśniowej oraz ewentualny przyrost jej masy, a co najważniejsze – reguluje ciśnienie tętnicze, koryguje pracę serca. Podobne działanie wykazuje także kwas foliowy, który usprawnia oraz koordynuje procesy metaboliczne i regeneracyjne.
Pełnowartościowe białko w postaci odżywek również stanowi bardzo dobry i skuteczny element codziennej suplementacji, podobnie jak odżywki węglowodanowo-białkowe, czy też odżywki węglowodanowo-białkowo-witaminowe, albowiem ich działanie jest zintensyfikowane, skuteczne, szybkie, a także długotrwałe.
Amator, biorący udział w zawodach sportowych, które imitują zawodową rywalizację na najwyższym szczeblu, musi przygotować się na silną oraz zdeterminowaną konkurencję, na zaciętą i wcale nie mniej wartościową rywalizację, a także na ciężką i długotrwałą pracę przygotowawczą. Ważne jest, aby pamiętać, że podczas wysiłku fizycznego tracimy pokłady energii, pojawiają się niedobory i dysfunkcje – dlatego wiedza o tym, co należy suplementować i że należy to robić bezdyskusyjnie – staje się w tej sytuacji wręcz kluczowa.