
Jeszcze do niedawna wydawało nam się, że człowiek, który do tej pory nie miał nic wspólnego z aktywnością fizyczną, nie uprawia jej zawodowo lub zaczął uprawiać ją dopiero niedawno – nie ma prawa do wzięcia udziału w ogólnopolskich zawodach sportowych, wydawało się to wręcz niedorzeczne. Obecnie jest to dość powszechnie stosowaną normą, która coraz częściej i coraz wyraźniej wpisuje się w kanon codziennej aktywności sportowej. Sport amatorski bierze się przede wszystkim z chęci zmiany swojego życia, z tego, że marzymy o zdrowej, smukłej, idealnie wyrzeźbionej sylwetce, o zdrowiu, o komforcie – o rozwoju. Ogólnopolskie zawody sportowe z kolei, to wynik wychodzenia naprzeciw ludzkim oczekiwaniom i potrzebom, który zdobywa coraz szerszą popularność i jest efektem chęci rywalizacji. Cieszy fakt, że coraz częściej możemy pochwalić się rozwojem i innowacją, że przełamujemy konwenanse, bariery oraz stereotypy, na które jeszcze nie dawno nie byliśmy w stanie przystać.
Różnorodność form aktywności zaskakuje, a wręcz dziwi – nie jest to jednak nic banalnego, ani coś, co nie wymaga żadnego wysiłku – wręcz przeciwnie. Obecnie zawody amatorskie odbywają się pod patronatem ogólnoświatowych instytucji specjalizujących się w danych dziedzinach, wymagają nie tylko doskonałego poziomu umiejętności, przygotowania i obycia, ale również regularnego i naprawdę ciężkiego treningu. Po pierwsze, podstawowymi kwestiami dla sportowca amatora nadal pozostają: zdrowa dieta (wysokojakościowa, naturalna, nieprzetworzona, bez sztucznych barwników i konserwantów) i odpowiednia suplementacja (która stanowi podstawę zdrowego, dobrze odżywionego organizmu).
Sztanga
Robienie masy stało się ostatnio bardzo popularne. Oczywiście jej zbudowanie musi zostać poparte wysokobiałkowymi, witaminowymi oraz węglowodanowymi suplementami diety, inaczej nie będziemy w stanie osiągnąć fizycznie pożądanego efektu. Nie mniej, sama idea amatorskich zawodów z wykorzystaniem sztangi osiągnęła już ogólnopolski poziom i nie brakuje chętnych, zarówno kobiet, jak i mężczyzn – aby się z nią zmierzyć. Oczywiście, nie sposób zapomnieć o tym, że tego typu zawody, choć amatorskie, są oklauzulowane przepisami i sztywnymi regułami uczestnictwa (zakaz dopingu, konieczność posiadania odpowiedniego sprzętu oraz inne wymogi stosowane na normalnych zawodach). Podczas pracy ze sztangą, musimy posiadać dużą wiedzę techniczną, albowiem w przeciwnym razie narażamy swoje stawy i kręgosłup na niebezpieczeństwo, przeciążenia, a nawet trwałe kalectwo. Suplementacja oraz regularny i sumienny trening pomogą nam w wykształceniu pewnych niezbędnych umiejętności, przyzwyczajeń i technik, które posłużą nie tylko do rywalizacji, ale również do psychofizycznego rozwoju.
Lekkoatletyka
Lekkoatletyka jest dziedziną znaną od wieków, nawet starożytni Rzymianie bawili się w tego typu konkurencje – natomiast my w sposób amatorski przekonaliśmy się do tego dopiero niedawno. Bieganie, skok przez płotki, krótkie oraz długie dystanse, skoki, rzuty, wyrzuty oraz wyskoki, to coś co szczerze pokochaliśmy i to nie tylko od strony siedzących po drugiej stronie ekranu kibiców. Zawody lekkoatletyczne organizowane są obecnie na skalę amatorską, z zachowaniem ścisłych przepisów oraz zasad uczestnictwa, a także z zachowaniem odpowiedniego poziomu, to znaczy, że nawet amator nie może pozwolić sobie na złe żywienie, brak suplementacji, czy też nieodpowiednie zaangażowanie.
Pływanie
Pływalnie, bez względu na specyfikę, rodzaj i wielkość danego basenu, są obecnie przepełnione przez chętnych, którzy dzięki tej dyscyplinie realizują swoje marzenia, cele, ugruntowują pewność siebie, poczucie własnej wartości, budują sylwetkę, kondycję – rozwijają się i są po prostu szczęśliwi. Pływając angażujemy niemal wszystkie partie mięśniowe, nie obciążamy stawów, kręgosłupa, dźwigamy swój ciężar i odczuwamy uczucie lekkości, mamy wrażenie, że w wodzie możemy wszystko. Amatorskie zawody, na skalę ogólnopolską, nie są już jednak tak łatwe i banalne, albowiem ich poziom skomplikowania opiera się o zasady zawodowe oraz jak najbardziej zaawansowane.
Suplementacja w amatorskim sporcie
Temat suplementów diety przewija się niemal przy każdej okazji, gdy rozmawiamy na temat sportu i nie tylko. Suplementacja wiąże się przede wszystkim, z zachowaniem zdrowia i wigoru, długowieczności i komfortu – to odżywienie, regeneracja, stabilizacja i intensyfikacja procesów, np. przemiany materii, spalania, filtracji, czy też przepływu. Suplementy diety to także doskonała ochrona przed chorobami nowotworowymi, chorobami trzustki, jelit i wątroby, chorobami mózgu, serca, czy też nerek. Nie ulega wątpliwości, że zarówno dla sportowców zawodowych, dla amatorów, jak i dla wszystkich innych – suplementy stanowią niezaprzeczalną podstawę codziennej egzystencji, a w dodatku są w pełni bezpieczne i nieinwazyjne (ich fenomen opiera się o naturalność i wysoką jakość).